Neden ekşi maya?

Ekşi maya sadece un ve su kullanılarak elde edilen, tamamen doğal bir ortamda, mantarların oluşmasıyla gerçekleşen bir mayadır. Ekşi maya da bulunan farklı bakteri türleri ekmeğin daha lezzetli olmasını sağlar. Maya yıllandıkça lezzeti ve ekmeğin raf ömrü uzar. Ekşi mayalı ekmek geç bayatlar. Daha lezzetlidir. Ekşi mayalı ekmeğin sindirimi kolaydır. Mayadaki bakteriler zorlanarak sindirdiğimiz tahılı önceden sindirerek bize yardımcı olur. Ekşi mayalı ekmeklerin glisemik indeksi düşüktür. Az tüketip tok tutar. Kan şekerini hızla yükseltmez. B vitamininden zengindir ve B12 vitaminini artırır. Unutkanlığı azaltıp beynin daha iyi çalışmasında yardımcıdır. Mayaya alerjileri olanlar rahatlıkla tüketebilir çünkü ekşi maya alerji yapmaz.

Nasıl saklamalı?

Oda sıcaklığında kendi torbası içerisinde 1 hafta, dilimlenmiş şekilde  buzdolabında 1 ay, buzlukta ise 3 ay tazeliğini korumaktadır.

Nasıl tüketmeli?

Tost makinasında, döküm tavada, fırında veya ekmek kızartma makinasında ısıtarak keyfinizi ikiye katlayabilirsiniz.

Nasıl yapmalı?

1.Gün

Plastik bir kaba koyduğunuz 100 gram una oda sıcaklığındaki 100 gram suyu ekleyip tahta bir kaşık yardımı ile un parçaları kaybolana kadar karıştırın. Üzerini bir bez ile kapatarak oda sıcaklığında (22-26 derecede) bir gün bekletin.

2.Gün

Ekşi mayayı beslemeden oda sıcaklığında bekletmeye devam edin.

3.Gün

Ekşi mayanın üzeri kabuklanacaktır, bu kabukla birlikte %80 ini atın. 80 gram un ve oda sıcaklığında 80 gram suyu ekleyin, un parçaları kaybolana kadar tahta kaşık yardımı ile karıştırın. Üzeri kapalı şekilde oda sıcaklığında bekletin.

4.Gün

Ekşi mayanın %80 ini atın. 80 gram un ve oda sıcaklığında 80 gram suyu ekleyin, un parçaları kaybolana kadar tahta kaşık yardımı ile karıştırın. Üzeri kapalı şekilde oda sıcaklığında bekletin.

Mayanız bu günün sonunda yaklaşık iki katına çıkmış, içerisinde hava balonlarını görebileceğiniz kıvamda ve ekmeğe lezzetini veren o ekşi kokusunu yaymaya başlamış olacaktır.

Mayanızın ekmek yapımına uygun olup olmadığını bir bardak suya atarak test edebilirsiniz. Mayanız ekmek yapımı için hazır ise suyun üstünde kalacaktır. Eğer mayanız dibe çöküyor ise 4. Günde yapmış olduğumuz gibi mayayı beslemeye devam edin. Bu şekilde mayayı oda sıcaklığında 3-4 günde bir dolapta ise haftada bir besleyerek uzun süreler kullanabilirsiniz. Unutmayın ki mayanızın yaşamak için beslenmeye ihtiyacı var, siz onu ne kadar beslerseniz oda sizi o kadar besler ve yaşı ne kadar büyük olursa size o kadar lezzetli ekmekler verebilir.